• Страница 2 из 2
  • «
  • 1
  • 2
Список форумов » Offtopic » Общество » Мова маёй зямлі і я. (sml[question]Давайце задумаемся...)
Мова маёй зямлі і я.
Як вы ставіцеся да беларускай мовы ў сучасным грамадстве?
1.1) Размаўляю па беларуску і ганаруся гэтым. Мова - наша спадчына, скарб і Божы дар.[ 8 ][19.51%]
2.2) Сам не размаўляю, але чуць прыемна. Паважаю беларускамоўных.[ 18 ][43.90%]
3.3) Не маю нічога супраць, але сам бы не размаўляў.[ 13 ][31.71%]
4.4) Не люблю беларускую мову, мне непрыемна яе чуць.[ 1 ][2.44%]
5.5) На дух не пераношу. Надуманая, вясковая, грубая мова. Беларускамоўныя - хворыя на галаву.[ 1 ][2.44%]
6.6) Мне ўсё роўна.[ 0 ][0.00%]
7.7) А хіба ёсць такая мова?[ 0 ][0.00%]
Всего ответов: 41
21.  
21
.
Беларусь, Менск
57 сообщений
Топикстартер
Evenly, гэта вялікая наша бяда. Мы ж гістарычна былі пазбаўленыя права на беларускую мову. Толькі яна ўсё роўна выжыла, і людзі не далі ёй знікнуць... Зараз на Беларусі па-беларуску размаўляе, канешне, няшмат народу, але колькасць расце з кожным годам. Гэта - новае Адраджэнне. Дай Бог, каб яно не скончылася трагічна, як гэта бывала ўжо шмат разоў...
Ariana, Вы, несумненна, сапраўдная тутэйшая :) Але, як насамрэч, гэта больш сумна, чым смешна... Такіх шмат.
Timon, а чаму так? З-за атачэння, дзе большасць рускамоўная, ці Вам самому не падабаецца мова?
Усьміхайся скрозь боль і слёзы, нясі свае цеплыню і любоў, дадзеныя Богам - нясі астатнім, не наракаючы на лёс. Усё наладзіцца. Не здавайся!
22.  
22
.
Беларусь, Минск
8 сообщений
Кстати, кто такие балорусы? А исторически?
Скорее больше литовцы, немного поляков ?)
23.  
23
.
Беларусь, Менск
57 сообщений
Топикстартер
Фіна-ўгорскія плямёны (балты), якія зьмяшаліся і былі асіміляваныя інда-еўрапейцамі, ShparkY))
Усьміхайся скрозь боль і слёзы, нясі свае цеплыню і любоў, дадзеныя Богам - нясі астатнім, не наракаючы на лёс. Усё наладзіцца. Не здавайся!
24.  
24
.
Беларусь, Минск
4319 сообщений
Задели за больное.

Цитаты из статьи Пролесковского (министр информации)в президентском журнале "Проблемы управления"

на первый план нужно перенести разговор о чистоте и незамутненности роднай мовы, которая есть и самая «подлинная» и самая «милогучная». Этим «исследователям» и невдомек, что когда мы говорили о том, что русский язык – это и родной язык белорусов, это чистая правда, поскольку он, язык, выстрадан и выношен поколениями наших предков

Доходит до смешного. Так, в 2015 г. в Беларуси планируется отпраздновать 250-летие со дня рождения Михаила Клеофаса Огинского как великого белорусского предка. Это не только выглядит глупо по отношению к действительной истории Беларуси, но и является прямым оскорблением национальных чувств нашего народа.


Мне особенно понравилось утверждение, что Огинский в одном лице предок всего белорусского народа.

И такого бреда почти 20 страниц.

Да в нормальном государстве за такой под суд отдают.
25.  
25
.
Беларусь, Минск
579 сообщений
белорусский язык знаю, но никогда не разговариваю и не буду. с детства все со мной говорили на русском, так и привыкла. и вообще у меня как-то не клеится слово "родной" с мовай, предками, страной... наверное, при случае, я была бы первым предателем "родины".
26.  
26
.
Швейцария, Baden
374 сообщения
Якая важная прыемная i з гэтым сумная тэма.
Мову нашых продкаў гэта найважнейшае, што мы амаль згубiлi. Але сёння так ужо i не скажаш. Меняется филосифия мышления у людей. Возвращаемся к истокам, много при этом потеряв и поняв. Я училась в белорусской школе. Вовсе выросла на селе. Но сложилось, что знаю наш местный диалект, но не сам литературный белорусский язык. Со временем осознала утрату. Сейчас восстанавливаю утерянные знания и накапливаю новые.. Сижу со словарями. Литературой. Песнями. Скажу - я ў захапленнi! Ад усяго беларускага, да чаго дакранаюся. I гэта мне нясе шчасьце! Паспрабуй i Ты )
Магу нешта ад сябе параiць, калi цiкава каму. Падзялюся такiм прыкладам... Грамадская акцыя "Будзьма беларусамi" - маладыя людзi чытаюць на ю-туб прыгожыя вершы па-беларуску - http://www.youtube.com/watch?v=p5YTr8jZfXI&feature=related
А песьнi!.. :)))))
27.  
27
.
Беларусь, Минск
192 сообщения
па-беларуску досыць часта размаўляю - з калегамі, сябрамі, у сям'і...
і мову родную не пакідаць ніколі ўсім вам раю! yes
Чем больше жизнь я изучаю, тем больше я люблю зверей. (с) А. Федотов
28.  
28
.
Беларусь, Minsk
2452 сообщения
Дзякуй за тэму! Я лічу правільным размаўляць па-беларуску з беларускамоўнымі, а па-руску - з рускамоўнымі (можа, чалавек мяне проста не зразумее!) Калі на працы да мяне зьвяртаюцца па-беларуску, з радасьцю падтрымліваю. Памятаю, адна супрацоуніца неяк адказала на пытаньне па-беларуску "Говоріте со мной по-человеческі!" Пасьля гэтага ўсе сьвядомыя кліенты былі мае.
Гэта сапраўдны боль - бачыць, як наш народ губляе сваю мову, гісторыю. Хто мы? Колькі сучасных дзетак на гэта адкажа?..
29-3460901, 33-3414277. Алеся.
29.  
29
.
Беларусь, Минск
192 сообщения
lokislesya, цалкам згодна. а дзівіць найбольш тое, што вельмі часта нашы усходнія суседзі любяць сцвярджаць, што беларускай мовы не існуе, гэта толькі дыялект, але разам з тым патрабуюць, каб з імі размаўлялі па-руску, бо іначай нічога не разумеюць. дык калі б гэта быў усяго толькі дыялект, з разуменнем не было б аніякіх праблем. мне нават падаецца, што нам з палешукамі часам цяжэй паразумецца. так што мова, відавочна, існуе як асобны феномен, нягледзячы на ўсялякія трызненні заходнерусістаў. і, дарэчы, па меркаванні філолагаў, знаходзіцца на другім месцы ў свеце па мілагучнасці пасля італьянскай. таму тыя, хто кажа, што наша мова "калгасная, грубая і непрыхожая" глыбока памыляюцца. ці яны проста не чулі іншых моваў, напрыклад, некаторых азіяцкіх? ну а тэзіс, што "рускія, беларусы і ўкраінцы - адзін народ" , які любяць прасоўваць многія сучасныя палітыкі, - увогуле суцэльны абсурд! любы дасведчаны антраполаг з лёгкасцю дакажа, што аўтары такіх выказванняў не маюць рацыі. з гэткім жа поспехам можна сцвярджаць, што такса і аўчарка - таксама адна парода, бо і тая, і другая - сабакі. :-) між іншым, дзвюхмоўнасць сітуацыі азначае зусім не тое, што вы выбіраеце, якую мову ведаць, а якую - не. свабодна валодаць трэба абедзьвюма, а вось размаўляць можаце на той, на якой вам прасцей!
Чем больше жизнь я изучаю, тем больше я люблю зверей. (с) А. Федотов
30.  
30
.
Швейцария, Baden
374 сообщения
Лукашистики заклюют меня, но я искренне посоветую обратиться к белорусскому каналу Белсат, запрещённому режимом на территории Беларуси, но его можно смотреть посредством сателитов. Я смотрю новости у них каждый день на компьютере. Он много политический канал, вещают то, что от нас скрывают. Обратите внимание на их ВСЕ программы, рубрику документальных фильмов и проч. Если вам интересно узнавать новое, т.е. давно забытое старое, то смотрите)
Сообщение отредактировал: alter-ego - Пятница, 10.02.2012, 13:57
31.  
31
.
Беларусь, Минск
4319 сообщений
Quote (alter-ego)
Лукашистики заклюют меня,


Хочу верить, что среди нас таких нет yes

Но если будут клевать - отобьёмся yes
32.  
32
.
Швейцария, Baden
374 сообщения
Quote (Realist)
Хочу верить, что среди нас таких нет

Но если будут клевать - отобьёмся


Няхай сабе будуць) ;) гэта я, цiпа пяшчотна, да нашых братоў i сясцёр з меньшасьцi) няхай адукоўваюцца)
33.  
33
.
Беларусь, Минск
4319 сообщений
Quote (alter-ego)
няхай адукоўваюцца)

Калі дагэтуль не адукаваліся, мабыць няма чым lol
Список форумов » Offtopic » Общество » Мова маёй зямлі і я. (sml[question]Давайце задумаемся...)
  • Страница 2 из 2
  • «
  • 1
  • 2
Поиск:
Правила чата
Онлайн чат
+Онлайн чат
0