Список форумов » Offtopic » Красота и здоровье » Короновирус COVID-19. Будьте бдительны (Обсуждаем пандемию)
Короновирус COVID-19. Будьте бдительны
1.  
1
.
Беларусь, Минск
1 сообщение
Топикстартер
Онлайн карта распространения коронавируса COVID-19 в мире (обновление каждые 15 минут)



Всемирная организация здравоохранения: Вопросы и ответы о коронавирусной инфекции COVID-19















141.
141
.
Франция, Лакон - Минск
65535 сообщений
Член ООЗЖ «Эгида»
У нас выступил по ТВ примьер  министр.
 Карантин продлевают до 15 апреля.
 К концу сл. недели хотят привести в соответствие статистику( не все посчитано).
  Дальше будут  новые указания.
Я обещала быть хорошей, но если услышите стрельбу - значит у меня не получилось © Скарлетт
E-mail: bel@egida.by
142.  
142
.
Беларусь, Минск-Барселона
6063 сообщения
У нас ещё в начале недели продлили карантин до 11 апреля.Но уже поговаривают ,что будет до 1 мая.
Душу ,со всеми утратами,примет мокрыми лапами,Пес-вечный товарищ мой.(Босанова.Пелагея)
143.  
143
.
Дания, Орхус
920 сообщений
Цитата adeki ()
поговаривают ,что будет до 1 мая.

У вас точно будет до мая. Вопрос, на каких условиях. За свой счёт, в счёт отпуска или компенсируется государством с сохранением зарплаты. Карантин карантином, а людям жить за что-то надо. У нас правительство постановило, что те, кто не работает по роду службы и на карантине, должны использовать минимум 5 дней из своего отпуска. Народ недоволен уже сейчас. А сидеть до 13.04. предварительно, думаю, это не окончательная дата карантина.
144.
144
.
Италия, Calabria
10499 сообщений
limeva2003, я меў на ўвазе першыя 4 тыдня, калі пра вірус наогул ніхто не ведаў. Людзі былі пераносчыкамі інфекцыі, але пры гэтым свабодна ездзілі ў гадзіны-пік у грамадскім транспарце, хадзілі ў крамы і кінатэатры, наведвалі кафэ і клубы, хадзілі ў спартзалы і цырульні, на сваіх працах свабодна кантактавалі з іншымі людзьмі і гэтак далей. Калі б вірус распаўсюджваўся праз паветра, то як мінімум мы сёння б мелі ўвесь Кітай заражаных. А ў рэальнасці Кітай сёння ўжо прадае на ўвесь свет апараты ШВЛ, тэсты, маскі, антысептыкі і гэтак далей.


Цитата nett-i ()
Но это не совсем корректно сравнивать смертность и заболеваемость разными инфекционными болезнями с разными механизмами передачи и разным течением.
З медыцынскага погляду згодзен. З чалавечага пункту гледжання сваякам няма прынцыповай розніцы праз колькі памёр іх блізкі - праз месяц ці праз год. Калі адкінуць медыцынскі цынізм, то мне здаецца цалкам карэктна параўноўваць.


Цитата nett-i ()
Во-первых, больной кассир на кассе не должен работать с покупателями.
Цитата Наталья ()
Вирус стал для меня более реален: умерла кассир большого магазина в Кастре " Карфур"
А вы кажаце, што так не павінна быць. Не павінна, але вось жывы прыклад. І нават не вядома калі яна стала носьбітам і праз колькі перастала працаваць з людзьмі... Калі я прыводзіў гэты прыклад я вядома не ведаў што дзесьці хтосьці памрэ, проста спрабаваў растлумачыць, што медыцынскія здагадкі і рэальнасць не заўсёды супадаюць. Вы судзіце з медыцынскага пункту гледжання, я абапіраюся на гісторыю, аналіз і разважнасьць. Разумеючы маштабы таго, што адбываецца, не бачу прычын для панікі, асабіста маё звыклае жыццё амаль не змянілася. Я не хаджу ў намордніку і пальчатках, не цураюся людзей і не ствараю сярод іх паніку, кушаю ў кафэ і наведваю крамы. Калі будзе сапраўдная пандэмія, то перахварэем ўсё. А 25.000 памерлых за 4 месяцы на 7 мільярдаў людзей гэта не эпідэмія, гэта проста масавы псіхоз, які разганяецца ў СМІ і інтэрнэце.


Цитата Mori ()
На днях услышала по Евроньюс, что в клиниках Италии стали сортировать поступивших больных на тех, кому можно помочь, и на тех, для кого медицинская помощь бессмысленна. Таким никак не помогают ...
Цитата nett-i ()
Это правда. И не только во время эпидемии. В Европе это нормальная практика, когда у тяжело больного, например, онкологического больного в почтенном возрасте при поступлении в больницу спрашивают...
Як звычайна вам пра Фаму, а вы ў адказ пра Ярому... Адмова пацыента ад рэанімацыйных дзеянняў гэта не адно і тое ж, што адмова лекара лячыць пацыента. Вы прыводзіце ў прыклад хворага на рак, які разумее, што шанцаў вылечыцца ў яго няма і ён стаміўся жыць на леках і апаратах, таму хоча сысці з жыцця. А вам сказалі, што людзей я так разумею 80 + адмаўляюцца лячыць, лічачы гэта бессэнсоўным марнаваннем часу і грошай. Чакаю прыраўноўванне дзеянняў італійскага ўрада да чысткі ад непатрэбных членаў грамадства ў часы нацызму yes


yuna, гэты Камароўскі год таму тапіў за Зяленскага, які яшчэ ўчора членам на раялі гуляў, а сёння не задаволены яго рашэннямі, сістэмай аховы здароўя і адсутнасцю рэформаў у медыцыне. Дзіўна, так?! mosking Бо толькі ідыёт ад тупога і прымітыўнага акцёра мог чакаць развіцця краіны. Камароўскі звычайны распіяренны тып, які нясе калянавуковую ерась. Бачыў яго інтэрв'ю з Алесяй Бацман, жонкай Дзімы Гордана, які раней прадаваў пірамідкі ад раку "Ю-Шінсе" і тысячы людзей заўчасна памерлі толькі таму што яны адпрэчвалі медыцыну і лячыліся гэтымі пірамідкамі. Людзі аднаго кола зносін і поглядаў, прастытуткі якія за грошы кажуць адно, а заўтра калі больш даць, то супрацьлеглае. Не маючы ні адной навуковай ступені бегае па тэлеканалах і радыё, каб раскручваць сваю клініку Камароўскага. Меркаванне такіх людзей асабіста я абыходжу бокам. Слухаць Камароўскага або Малышаву гэта тое ж самае, што лячыцца вадой якую праз тэлевізар зараджаў Кашпіроўскі. Ва ўсім цывілізаваным свеце гэтыя людзі сядзелі б у турме і толькі ў былым Саўку яны маюць папулярнасць.
145.  
145
.
Дания, Орхус
920 сообщений
Цитата БОЦМАН ()
А вы кажаце, што так не павінна быць. Не павінна, але вось жывы прыклад. І нават не вядома калі яна стала носьбітам і праз колькі перастала працаваць з людзьмі... Калі я прыводзіў гэты прыклад я вядома не ведаў што дзесьці хтосьці памрэ, проста спрабаваў растлумачыць, што медыцынскія здагадкі і рэальнасць не заўсёды супадаюць.

В каждом конкретном случае надо детали знать. Не факт, что девушка-кассир заразилась на работе. Не факт, что она умерла от коронавируса. Не уверена, что она была здорова. Это очень атипично, когда умирают 27-летние от вируса. Скорее всего, была неизвестная окружающим хроническая болезнь. Плюс инфекция - болезнь у пациента из группы риска.
146.  
146
.
Беларусь, Минск
1349 сообщений
Цитата БОЦМАН ()
гэты Камароўскі
Я не его фанат, но не вижу ничего крамольного в его советах.


Цитата БОЦМАН ()
Слухаць Камароўскага або Малышаву гэта тое ж самае, што лячыцца вадой якую праз тэлевізар зараджаў Кашпіроўскі.
Вообще-то они опираются на рекомендации ВОЗ.
147.  
147
.
Дания, Орхус
920 сообщений
Цитата БОЦМАН ()
Чакаю прыраўноўванне дзеянняў італійскага ўрада да чысткі ад непатрэбных членаў грамадства ў часы нацызму

Открою вам большую тайну (известную всем медикам, изучавшим военную эпидемиологию). Их действие подчиняется действиям в условиях военного времени. Именно такая обстановка там сейчас. Война. Война с эпидемией. Карантин на государственном уровне - это вынужденная мера. И если это необходимо, в условиях эпидемии и карантина в государстве применяют так называемую эпидемиологическую сортировку. Когда поток инфекционных больных превышает возможности медиков принять всех и оказать качественную помощь, врачи должны делать выбор. Подходы к сортировке могут быть разные. В случае с Италией - это сортировка по принципу «меньше затрат на лечение, большие шансы на выздоровление, шанс на долгую жизнь в дальнейшем». Как можно понять из сказанного, ослабленные хронические больные старческого возраста будут, к сожалению, в группе с меньшим приоритетом. И дело не в нацизме, никто врачей не обвинит в будущем.

Добавлено (29.03.2020, 11:35)
---------------------------------------------

Цитата БОЦМАН ()
Адмова пацыента ад рэанімацыйных дзеянняў гэта не адно і тое ж, што адмова лекара лячыць пацыента.

Совершено верно. Это не одно и тоже. Но это облегчает врачам работу, если пожелание пациента известно. В этом случае врачу не приходится постоянно прокручивать в голове дилемму «а что, если бы я помог». Это применяют в условиях вне карантина и чрезвычайной обстановки. А в чрезвычайной ситуации - см вышенаписанное о эпидемиологической сортировке, когда решение за врачом, как не цинично это не заучит.
148.
148
.
Франция, Лакон - Минск
65535 сообщений
Член ООЗЖ «Эгида»
Ого.. Какие дебаты!!! smile 
 nett-i, . Спасибо, что все разъясняете!   Вот  такой у нас онлайн-просвящение.. yes
Я обещала быть хорошей, но если услышите стрельбу - значит у меня не получилось © Скарлетт
E-mail: bel@egida.by
149.  
149
.
Беларусь, Минск-Барселона
6063 сообщения
Будем надеяться,что переживем эту эпидемию,но вот волонтеров ждут тяжелые времена.Количество бездомных увеличится;разведёнцы-заводчики не могут продать свои пометы за границу,уже вагон породы на улице,уровень жизни упадёт;а значит выброшенных животных станет больше.
Душу ,со всеми утратами,примет мокрыми лапами,Пес-вечный товарищ мой.(Босанова.Пелагея)
150.  
150
.
Минск, Пушкина
17086 сообщений
Член ООЗЖ «Эгида»
Сегодня знакомая прислала статью 2015 года. Верить или нет? Или очередная пулька?

Богдан Ольга
151.  
151
.
Беларусь, Минск
1349 сообщений
Цитата Bogdan ()
знакомая прислала статью 2015 года.
Где ж 15-го, если сверху описываются нынешние события?
152.
152
.
Франция, Лакон - Минск
65535 сообщений
Член ООЗЖ «Эгида»
Bogdan, . Конечно, не верить.

 Смотрю последние новости:

 На сегодня умерло 2606(756 за последние сутки), 25 марта было умерших 1331....
 На сегодня в госпиталях19354( на 25 марта было госпитализировано 11539)
 Прозевала  " всего заболевших"(  в клиниках и на дому лечатся)....  На 25 марта быыло 25233, на 29-????????
  Как на войне: круглосуточно потери.

 На сл неделе будут подсчитаны дома престарелых. Еще что-то и кто-то..
Я обещала быть хорошей, но если услышите стрельбу - значит у меня не получилось © Скарлетт
E-mail: bel@egida.by
153.  
153
.
Минск, Победа
23226 сообщений
Цитата yuna ()
Где ж 15-го, если сверху описываются нынешние события?
У русских всегда во всем виноваты американцы, даже не знаю такого места на Земле, где русские могли бы подхватить заразу, и при этом туда доступ американцам был закрыт точно. Лишь бункер высшего командования РФ приходит в голову!
Smith. Et Garcon toujours a cote de moi...А все равно КАЖДЫЙ из них - единственный. По крайней мере у нас внутри. Andyfit
154.
154
.
Италия, Calabria
10499 сообщений
Цитата yuna ()
Я не его фанат, но не вижу ничего крамольного в его советах.
У нашай сітуацыі слухаць трэба прадстаўнікоў міністэрстваў аховы здароўя, лепш еўрапейскіх або амерыканскіх, а не марадзёраў, якія на тэме COVID-19 хайпуюць і робяць бабкі. Трэба сябе берагчы, а не слухаць скамарохаў з інтэрнэту, ютуба і тэлеперадач, інакш іх рэкамендацыі могуць вылезці бокам. У адрозненне ад nett-i я ведаю, што ў Беларусі ў прыезджых не бяруць мазкі, не адпраўляюць на каранцін, не забараняюць хадзіць на працу і ніяк не кантралююць пасля прылёту. Ведаю, што прыезджым з Італіі, Іспаніі, Францыі ў паліклініках адмаўляюць прайсці тэст на каронавірус - іх проста адпраўляюць дадому, запэўніваючы што з імі ўсё добра. Ведаю, што за апошнія 25 гадоў у краіне практычна не пабудавана новых бальніц. У звычайнай абстаноўцы часам людзям даводзіцца ляжаць на кушэтках на калідоры. Што ж будзе, калі ўспыхне эпідэмія? На ганку пад бальніцай будуць ляжаць? Ведаю, што ў краіне каля 2000 апаратаў штучнай вентыляцыі лёгкіх (але я не вельмі веру ў гэтую лічбу) і яшчэ менш персаналу, якія ўмеюць з імі працаваць, што вельмі мала ва ўмовах пандэміі. Ведаю якая ў краіне адсталая медыцына. Ведаю пра мізэрныя заробкі медработнікаў, якія ніяк іх не стымулююць да самааддачы. Ведаю пра адкрытыя наросхрыст межы. Ведаю пра адсутнасць хаця б базавых мер па кантролі грамадскіх месцаў, каб у іх не збіралася шмат людзей адначасова. У крамах, на запраўках, у кафэ палова персаналу ў пальчатках і масках, палова без. На пытанне: "Чаму вы без пальчатак і маскі падаеце мне ежу?" дзяўчынка проста ўсміхнулася і сышла. Ніхто нідзе ніяк не інфармуе аб бяспецы і асабістай гігіене. І гэтак далей... Увогуле беларусы сёння в ўмовах "дапамажы сабе сам", таму яны проста не маюць ніякага права прытрымлівацца парадаў прыдуркаў і хайпажораў.


Цитата limeva2003 ()
У русских всегда во всем виноваты американцы
Дакладна! mosking У кацапаў на ўсе беды адна прычына - злыя піндосы вялікай Расеюшке жыць перашкаджаюць mosking Але маскаль істота малаадукаваная і моцнапітушчая, таму яно нават не ведае якую неацэнную падтрымку ЗША аказвала СССР у пачатку мінулага стагоддзя, у часы Другой сусветнай вайны, на заходзе і пасля развалу Саўка і гэтак далей… у самыя складаныя перыяды. Калі б не Амерыка, то такой краіны як Расея сёння б наогул не існавала, ну або яе межы скурчыліся б да яе гістарычнага Маскоўскага княства.


Цитата nett-i ()
Обратите внимания на мероприятия, которые проводятся в столь нелюбимой некоторыми России
good2

155.
155
.
Франция, Лакон - Минск
65535 сообщений
Член ООЗЖ «Эгида»
У нас сегодня на  разные посты не вышли три человека. Спросила:  кто-то знает- почему? Ни кто не знает: люди не отвечают на  звонки. Просто не вышли,   кто живет не один- семьи тоже на связь с директором не вышли.
 Хочется, чтобы они просто остались дома и оставили работу , а не заболели.

1. Прислали ролик, где А. Григорьевич играет в хоккей и не " видит вируса"..
    Нет слов.
2. Смотрела и слушала выступление  Меркель. Ну что, в РБ нужно слушать всех  руководителей европейских стран, кто переживает за народ и объявляет  меры защиты. Следуйте, дорогие, их советам и просьбам. Иначе Беларусь  " полетит"...
   Все серьезно.  Серьезно и для  тех, кто пока несерьезно относится к вирусу и этой беде!
3.  Плохо, что нет госудаоственного канала на ТВ, который бы, как во Франции( думаю, во всех нормальных странах это есть)  нон-стоп давал информацию, сюжеты, интервью и тд. Потому как в соцсети много вбрасывают недостоверное информации, часто ссылаясь на авторитетные источники.
 Мы смотрим и слушаем только официальную информацию по ТВ.

 Максмально оставайтесь дома!

Я обещала быть хорошей, но если услышите стрельбу - значит у меня не получилось © Скарлетт
E-mail: bel@egida.by
156.  
156
.
Беларусь, Минск
15495 сообщений
С пятницы нет никакой информации о распространении короны в РБ. Ходят слухи о тяжелой ситуации в Витебске. Никто ничего не знает. Онлайнер задал 7 вопросов Минздраву, но на них пока не ответили ...

Добавлено (30.03.2020, 15:58)
---------------------------------------------
Ну вот, информация от Минздрава  https://people.onliner.by/2020/03/30/koronavirus-54

Депрессия -- не признак слабости, депрессия -- признак того, что Вы были сильными СЛИШКОМ ДОЛГО ...
Печаль ... Печаль ...
157.
157
.
Италия, Calabria
10499 сообщений
Цитата Mori ()
Ну вот, информация от Минздрава
Усё як і ў Рашке - людзей з COVID-19 рэгіструюць як хворых на грып і пнеўманію. Паслухайце старшыню прафсаюза "Альянс врачей", яна сцвярджае, што рэальна хворых COVID-19 ужо каля 125.000, а не 680.

158.  
158
.
Беларусь, Минск
35128 сообщений
БОЦМАН,  Извините, пожалуйста, Вы не могли бы обьяснить?
Я лично запуталась. blush blush
Вот Ваша цитата от 27-го.

Цитата БОЦМАН ()
дастаткова проста старацца не наведваць месцы з вялікім скопішчам людзей, не чапаць рукамі слізістую, мыць рукі пасля прагулкі на вуліцы і мяняць вопратку. Усё як у сезонныя перыяды звычайнага грыпу. Навошта тады запалохваць людзей і ствараць паніку?!
Следующие сообщения Ваши говорят о совсем противоположном. Говорят о том, что все гораздо серьезнее и меры должны быть приняты серьезные и незамедлительно. Совсем не такие как в сезонные периоды обычного гриппа.

Может я просто не разобралась? blush
Постояльцы ДСД нуждаются в вашей помощи
+375 29 322-61-55
+375 33 66-11-625
159.
159
.
Италия, Calabria
10499 сообщений
Мотя, аб якіх сур'ёзных мерах вы кажаце? Мае наступныя посты аб тым, што Беларусь не гатова да кітайскага або італьянскага сцэнара. Ізаляваць людзей ад знешняга асяроддзя ў сілу многіх прычын не атрымаецца, але трэба разумець, што мы не ведаем і 10% рэальнай карціны таго, што адбываецца ў краіне. Панікаваць і ўдавацца ў маразм не варта, але кожны павінен выконваць правілы асабістай гігіены, старацца пазбягаць людных месцаў, скараціць або спыніць кантакты з сябрамі і сваякамі і гэтак далей... Трэба разумець, што ў сённяшніх умовах мы можам нашкодзіць не толькі сабе, але і навакольным людзям.

Я да таго, што Беларусь не ЗША і не Кітай, і страшна нават прадстаўляць наступствы, калі тое ж самае паўтарыцца ў Беларусі.
160.  
160
.
Дания, Орхус
920 сообщений
Цитата БОЦМАН ()
У адрозненне ад nett-i я ведаю, што ў Беларусі ў прыезджых не бяруць мазкі, не адпраўляюць на каранцін, не забараняюць хадзіць на працу і ніяк не кантралююць пасля прылёту.

Я уже писала ранее, что во время эпидемий ситуация меняется ежедневно, а позднее - ежечасно. Так вот все, о чем вы пишите, мазки, учёт, наблюдение было в начале эпидемии, так называемая первая фаза. Беларусь очень быстро переходит во вторую фазу, когда все вышенаписанное не имеет смысла, так как поток прибывающих из-за границы потенциальных больных превышает возможности системы здравоохранения проводить в отношении всех все это. Помощь врачам должна идти от руководства путем прекращения миграции. Этого нет. Поэтому сейчас пошли по пути проверять только тех, кто пересекает границу с симптомами. Это не разумно, но это все, что наши медики могут предложить в такой обстановке. Остальные заполняют анкеты с указанием адреса, куда едут. И должны проявить свою сознательность и быть дома 14 дней. Конечно, никто это не выполняет, знаю сознательность наших граждан.

Добавлено (30.03.2020, 17:57)
---------------------------------------------

Цитата Mori ()
Ходят слухи о тяжелой ситуации в Витебске.

Да. И не только в Витебской. Мне известно точно о групповой заболеваемости в Витебске и Копыльском районе Минской области.
Поэтому, поддерживаю призыв Натальи: оставайтесь дома! В Беларусь пришла вторая фаза эпидемии, пока ситуация как с Чернобылем - многие знают, но говорить нельзя, пч сверху не понимают.
Ориентируйтесь на мероприятия в России, в Москве в частности. Ситуация у нас приблизительно одинаковая
Список форумов » Offtopic » Красота и здоровье » Короновирус COVID-19. Будьте бдительны (Обсуждаем пандемию)
Поиск:
Правила чата
Онлайн чат
+Онлайн чат
0